Google sunucuları hava sıcaklıkları yüzünden çöktü

Google sunucuları hava sıcaklıkları sebebiyle bir süreliğine. Bu yaz küresel çaptaki hava sıcaklıklarının gözle görülür şekilde arttığı bir gerçek. Dün Birleşik Krallık’ta görülen yeni sıcaklık rekorunun – 40 derece-  ardından Google sunucuları başta İngiltere olmak üzere Avrupa’nın çeşitli yerlerinde çökmüş. Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden Oracle’da, İngiltere sunucularını kapatmak zorunda kalmış.

Google sunucuları hava sıcaklıkları yüzünden harap oldu

Birleşik Krallık tarihinde ilk kez “kırmızı hava alarmı” verilmesine sebep olan sıcaklık artışının ardından Google sunucuları gecikme, çökme gibi sorunlar ile karşılaşmış. Google:
” Euope-West2 bölgesi ( Londra ve çevresi sunucuları) için kurduğumuz binalardan birinde, sıcaklığının düşürülememesine bağlı oluşan sorundan ötürü Google sunucuları çökme, hatalar ve gecikme ile karşılaşabilir” ifadelerini kullanmış.

Google’ın “sadece az sayıda kullanıcın etkilendiğini” iddia ettiği bağlantı sorunları ve çökme 18:13’den sabah 4:45’e kadar yani 11 saatten uzun sürmüş. Yazılım şirketi Oracle’da sıcaklıktan nasibini almış.
” Birleşik Krallığın güneyindeki (Londra bölgesi) aşırı sıcaklıklardan ötürü veri merkezimizdeki iki soğutucu hata verdi. Veri merkezindeki sıcaklığın artmaya başlaması sonucunda da sistemi korumak için sunucular kapatıldı.”
Küresel düzeyde artan hava sıcaklıkları sebebiyle Valve’da Steam Deck kullanıcılarını uyarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir