Teknoloji

‘Roborace’ araba Marrakech’te tanıtımını yaptı

Otomatik pilotlu bir elektrik yarış arabası, başarıyla Marakeş, Fas’ta bir yol pistinde test edildi. Planlanan Roborace serisi, otonom arabaların Formula E ePrix haftasonlarında yarışacağı bir platform sunacak.

Bu pil ile çalışan prototip, geçici şehir güzergahlarında yarışacak olan Roborace için test ediliyor. Roborace’in Justin Cooke, CNN’e yaptığı açıklamada, “Bu, Devbot’un şehir sokaklarının ortasındaki Formula E pistinde otonom modda çalıştırıldığı ilk kezdir” dedi.

DevBot, GPS, radar ve ultrason teknolojilerini içeren çeşitli sensörler kullanarak, gelişmiş bilgisayar programları ile birlikte, tüm engellerden kaçınarak pistte nasıl hareket edeceğini öğreniyor.

Projeye finansal destek sağlayan Rus işadamı Denis Sverdlov tarafından kurulan bir yatırım şirketi olan Kinetik’in CMO’su olan Cooke, “Şu anda teknolojinin önündeyiz” diyor ve “Mars’a gidenler ve biz, robotik arabalar geliştiriyoruz ve şu anda dünyanın en heyecan verici sektörlerinden biri olduğunu düşünüyorum” diye ekliyor.

Marakeş’teki başarılı 30 dakikalık testten sonra, şirketin bir sonraki adımının iki arabanın birlikte yarışmasını sağlamak olduğunu belirtiyor. Sonunda ise amacın her Formula E ePrix haftasonunda 10 arabayla yarışmak olduğunu ifade ediyor.

Cooke, COP22 BM İklim Değişikliği Konferansı’nın (COP22) bu yılki ev sahibi olan Marakeş’teki başarılarını kutlamak için burada olduklarını söylüyor ve “Elektrikli ve otonom bir geleceği kutlarken Roborace için mükemmel bir zaman” diye heyecanını dile getiriyor.

Teknolojinin heyecan verici olduğunu ve hayatlarımızı değiştireceğini ve şehirlerimizi dönüştüreceğini söyleyen Cooke, insanların bu teknolojiye heyecan duymasını istediklerini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir