Rekabet Kurumu’dan Meta’ya (Facebook) 346 milyon TL ceza

[ad_1]

Rekabet Kurumu’nun Meta’ya kestiği yüksek ceza sonrasında Meta yetkililerinden verilen bu cezaya dair ilk açıklama da geldi.

Rekabet kurumu yaptığı açıklama ile Facebook, Whatsapp ve Instagram gibi firmaların çatı şirketi olan Meta’ya 346 milyon TL ceza kesildiğini duyurdu. Bir süredir devam eden soruşturmanın sonlandığını belirten Rekabet kurumunun bu açıklaması sonrasında Meta’dan da kısa bir duyuru geldi. Rekabet kurumu ve sonrasında Meta tarafından yapılan açıklamalar şu şekilde;

Rekabet Kurumu Meta’ya 346 milyon TL ceza

Rekabet Kurumu'dan Meta'ya (Facebook) 346 milyon TL ceza

Rekabet kurumu açıklaması;

Meta Platforms, Inc. (Eski unvanı Facebook Inc.), Meta Platforms Ireland Limited (Eski unvanı Facebook Ireland Limited), WhatsApp LLC ile Madoka Turkey Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti.’nin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettikleri iddiasına yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlandı. 

20.10.2022 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; FACEBOOK’un temel hizmetler olarak adlandırılan Facebook, Instagram ve WhatsApp hizmetlerinden topladığı verileri birleştirmek suretiyle kişisel amaçlı sosyal ağ hizmetleri ile çevrim içi görüntülü reklamcılık pazarlarında faaliyet gösteren rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırmak ve pazara giriş engeli yaratmak suretiyle rekabetin bozulmasına yol açtığına ve 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Meta açıklaması;

“Rekabet Kurumu’nun tespitlerine katılmıyoruz. Kullanıcılarımızın gizliliğini koruyor ve insanlara kendi verileri üzerinde kontrol sahibi olma hakkı ve şeffaflık sunuyoruz. Konu hakkında tüm seçeneklerimizi değerlendireceğiz.”

[ad_1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir