AMD Radeon RX 7900 XTX ve RX 7900 XT modelleri duyuruldu

[ad_1]

AMD düzenlediği özel bir sunum ile başta Radeon RX 7900 XTX ve RX 7900 XT modelleri olmak üzere FSR 3 ve RDNA mimarisi tanıtımını gerçekleştirdi.

AMD bir süre önce RDNA 3 mimarisi temeline sahip olan yeni ekran kartı modellerini duyuracaklarını açıklamıştı. NVidia 4090 serisi için bir karşı hamle olarak gösterilen bu kartların tanıtımı yapıldığı gibi FSR 3 teknolojisinin duyurusu da yapıldı. Firmanın konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekilde;

AMD Radeon RX 7900 XTX ve RX 7900 XT modelleri tanıtıldı

AMD en zorlu oyunlarda 4K ve daha yüksek çözünürlüklü oyunları desteklemek için olağanüstü performans ve enerji verimliliği sağlayan oyun grafik kartları AMD Radeon RX 7900 XTX ve Radeon RX 7900 XT modellerini tanıttı.

AMD Radeon RX 7900 XTX ve RX 7900 XT modelleri duyuruldu

Gelişmiş AMD chiplet tasarımına sahip dünyanın ilk oyun grafik kartları olan ve çığır açan AMD RDNA 3 mimarisi üzerine inşa edilen yeni modeller, oyun deneyimini güçlendiren bir dizi yeni ve geliştirilmiş özellik sunuyor. Grafik kartlarının sahip olduğu temel özellikler şu şekilde;

  • AMD RDNA 3 Mimarisi: Yeniden tasarlanan işlem birimleri ve ikinci nesil AMD Infinity Cache teknolojisine sahip RDNA 3 mimarisi, AMD RDNA 2’ye göre watt başına %54’e kadar daha fazla performans sunuyor. 
  • Chiplet Tasarımı: Dünyanın chiplet tasarımına sahip ilk oyun GPU’su, %54’e kadar daha iyi güç verimliliği sayesinde %15’e kadar daha yüksek frekans değeri sağlıyor.
  • Nesil Yükseltme: Amiral gemisi olan AMD Radeon RX 7900 XTX modeli, Radeon RX 6950 XT modeline göre 1,7 kata kadar daha yüksek 4K performansı sunuyor.
  • DisplayPort 2.1 Desteği: UHBR 13.5 ile DisplayPort 2.1 teknolojisini destekleyen sektörün tek üst düzey oyun grafik kartları, yeni nesil ekranlarda yüksek tazele değeriyle 4K (480Hz’e kadar) veya 8K (165Hz’e kadar) oyun oynamayı mümkün kılıyor. 

AMD, 8 Kasım 2022’de Forza Horizon 5’te sunulması beklenen popüler FidelityFX Super Resolution (FSR) geçici yükseltme teknolojisinin bir sonraki sürümü FSR 2.2 de dahil olmak üzere yazılım paketindeki çeşitli güncellemeleri duyurdu. 2023 yılında ise AMD Fluid Motion Frames teknolojisine sahip FSR 3’ün piyasaya sürülmesi planlanıyor.

AMD ayrıca, AMD Advantage’i masaüstü bilgisayarlara taşıyarak en üst düzey AMD Ryzen 7950x işlemcileri ve AMD Radeon RX 7900 XTX ekran kartlarını AMD Software ile bir araya getiren “AMD Advantage for Desktop PC” versiyonunu dai duyurdu: Adrenalin Edition ve AMD akıllı teknolojileriyle bir araya getirerek oyuncular ve içerik üreticiler için en üst düzey bir platform sunulacak.

AMD Radeon RX 7900 Serisi grafik kartlarının 13 Aralık’tan itibaren AMD.com’dan ve Aralık ortasından itibaren AMD kart ortaklarından temin edilebilmesi planlanıyor.

[ad_1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir