Oyun

“Taşınabilir Oyun Konsolları Değiştirilebilir Bataryalar ile Yakında Geliyor”

[ad_1]
Avrupa Birliği’nde bir yeni düzenleme sayesinde, bir sonraki nesil el tipi oyun konsollarının hepsinde kendinizin değiştirebileceği piller bulunabileceği ifade edildi. 10 Temmuz’da Avrupa Konseyi tarafından kabul edilen bu kural, sürdürülebilirliği artırmak ve pil atığını azaltmak amacıyla tasarlanmıştır.

İspanya ekolojik geçiş bakanı Teresa Ribera, bir açıklamada “Piller, karbon salımının azaltılması süreci için önemlidir. Ömürlerini tamamlamış piller, birçok değerli kaynağı içerir ve bu kritik hammaddeleri yeniden kullanabilmeliyiz” dedi.

Avrupa Konseyi tarafından geçtiğimiz hafta açıklanan bilgilere göre, bu düzenleme “bütün pillere, taşınabilir pil atıklarına, elektrikli araç pillerine, endüstriyel pillere, başlatma, aydınlatma ve ateşleme (SLI) pillerine (çoğunlukla araçlar ve makinalar için kullanılır) ve hafif ulaşım araçları için pillere (örneğin elektrikli bisikletler, elektrikli motosikletler, elektrikli scooterlar)” uygulanacak.

Bu, Nintendo ve Valve gibi taşınabilir el tipi oyun konsollarını da içerecektir.

Düzenleme ne gerektiriyor?

Yeni kurallar, 2027 yılına kadar AB’de el tipi oyun konsolu bataryanızı çıkartıp değiştirebileceğiniz anlamına gelmektedir. Taşınabilir piller, ürünün ömrü boyunca her zaman son kullanıcı tarafından kolayca çıkartılabilecek ve değiştirilebilecektir. Şirketler ayrıca pillerinin karbon ayak izi, bileşenleri ve geri dönüşümlü içeriği hakkında bilgi sağlamak, daha fazla bilgi veren bir QR kodu ve bir “pil pasaportu” sunmak zorunda kalacaktır. Etiketleme gereksinimleri 2026 yılında başlayacak ve QR kodu gereksinimleri 2027 yılında yürürlüğe girecektir.

Bu yeni düzenleme sadece AB’de geçerli olsa da, konsol üreticilerinin Avrupa pazarı için ayrı bir cihaz yapmak yerine değiştirilebilir pilleri dünya genelinde de sağlamalarına yol açabilir. Nintendo ve Valve, bir yorum talebine yanıt vermedi.

AB’nin elektronik atık üzerindeki sıkı takibi, 2024 yılından itibaren tüm cihazlarda USB-C şarj kablosunu standart hale getirmiştir. Apple, iPhone’u kendi özel Lightning kablosundan USB-C’ye geçirmek için uyum sağlamak zorunda kalacaktır.
[ad_1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir