Coin Haberleri

Türkiye’nin Google Trendler’deki “Kripto” Karnesi • Coinkolik

[ad_1]

Kripto para konusunda benimsenmenin ve ilginin arttığı bir ülke olan Türkiye’deki aramalar için Google Trendler ne diyor?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Türkiye, 2022 Kripto Benimseme Endeksinde 154 ülke arasında 12. sırada. Bu da, kripto benimsenmesinin ülkemizde 2019 ortasından bu yana istikrarlı bir şekilde arttığını gösteriyor. Türkiye’nin en hızlı büyüyen kripto pazarları arasında olması ve bölgede lider olması; Türk Lira’sının değer kaybetmesiyle birlikte ortaya çıkan parayı koruma isteği nedeniyle güçleniyor. Kripto para piyasasında yaşanan düşüşe rağmen Türk yatırımcıların ilgisi azalmadı. Peki Türkler, 2022 yılı boyunca Google’da nasıl bir varlık gösterdi?

Türkiye, Google’a En Çok Terra Çöküşünde Koştu

Türkiye’nin kripto merakını grafiklendirmek için Google Trendler’de en temel olarak “kripto” kelimesinin analizini oluşturduk.

Yıl geneline bakıldığında, Türk kullanıcıları kripto ile ilgili aramaları en çok Mayıs ayının ortalarında yaptı.

Bu dönemde neler olduğunu biraz hatırlayalım:

luna terra

Terra’nın çöküşü… Evet, o tarihi krizinin gerçekleştiği aralık, Türklerin de Google’a koşarak araştırma yaptığı aralık. Kripto piyasasının en büyük krizlerinden olması dolayısıyla da kaçınılmaz olarak aramalarda yoğun bir artış görülüyor.

Terraform Labs’in geliştirmiş olduğu UST, “algoritmik” olarak adlandırılan bir kategoride yer alıyor. Bu kriptolar teminata güvenmek yerine peg’leri korumak için piyasa teşviklerini kullanmak üzere tasarlanmıştır. Stablecoin, satış baskıları gibi bir çok nedenle ABD doları ile olan paritesini kaybetmeye başladı. UST’nin değerinin korunması için gösterilen çabalar sonuçsuz kaldı ve varlığın değeri sıfırlandı.

İlgi Azaldı, Türkiye’de “Kripto” Araması Düştü

Terra krizinden sonra, dünya genelinde kripto paralara güvenin azaldığı su götürmez bir gerçek. Ayrıca, Elon Musk’ın da elindeki Bitcoin’leri (BTC) satması gibi birçok gerekçeyle de kripto piyasasındaki düşüş kendini iyice belli etmeye başladı. Ayı piyasası nedeniyle yatırımcıların planlarını yenilemeye başladığı süreç, Türklerin de en az arama yaptığı döneme denk geliyor.

ABDde Kripto Para Kullanimi Yuzde 20ye Yakin

Geçtiğimiz Ekim ayında, dünya gündemini meşgul eden konular olsa da zaten azalmış olan ilgi nedeniyle arama sonuçlarına olumlu yansımadı.

Ekim ayında gündemde ağırlıklı olarak merak edilen haberler şunlardı;

  • Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter‘ı satın alması,
  • Terra Kurucusu Do Kwon için tutuklama emri başlatılması,
  • BNB Chain‘in hack saldırına uğraması vardı.

En Çok Arama Hangi Bölgelerden Yapıldı?

Türkiye’nin mevcut ekonomik şartlar nedeniyle kriptoda hızla büyüyen bir ülke öne çıktığını belirttik. Ancak, ülkemizin hangi bölgesinde kripto daha çok merak ediliyor?

Terra çöküşüyle başlayan arama süreci, Twitter’ın satın alımına kadar uzarken en çok merak edilen kripto para birimleri, Terra, Mana ve LTO oldu. İlgili haberlere ve kripto para birimleri hakkında en çok şu illerden arama yapıldı:

  • Kilis
  • Bingöl
  • Diyarbakır
  • Adıyaman
  • Erzincan


[ad_1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir