AB, Yeni Bir Kripto Hamlesiyle Sahneye Çıkıyor • Coinkolik

[ad_1]

Avrupa Birliği (AB), kripto hizmetleri sunan şirketlerin işlemlerini vergi makamlarına sunmalarını gerektiren yeni bir kural getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter ve Telegram kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kripto endüstrisinde yaşanan dolandırıcılık, iflas ve müşteri mağduriyetleri gündemde oldukça yer edindi. Özellikle kripto para borsaları, müşteri varlıklarıyla yaptıkları işlemler ile dikkat çekti. Dünyanın en büyük kripto para borsalarından birisi olan FTX, Alameda’yı kurtarmak için müşteri varlıklarını teminat olarak göstermişti. Ayrıca birçok dolandırıcılık yöntemleri, kripto yatırımcılarını olumsuz yönde etkiliyor. Bu süreçlerin ardından AB, yatırımcıları korumak amacıyla çeşitli çalışmalar yürütmeye başladı. AB‘den bir başka hamle de kripto hizmetleri sunan şirketlere geldi.

AB, Kripto Hizmetleri Sunan Şirketlere Odaklandı

Avrupa Birliği (AB), vergi kaçakçılığı ve dolandırıcılık gibi olumsuzlukların önüne geçmek amacıyla yeni çalışmalar yürütüyor. AB, kripto hizmetleri sunan şirketleri mercek altına alacak.

Komisyonda sunulan yeni teklif, her büyüklükteki ve coğrafi konumdaki kripto hizmetleri sunan şirketleri kapsayacak. Teklife göre, kripto hizmeti veren şirketler AB merkezli müşterilerin işlemlerini vergi makamlarına bildirmek zorunda kalacak. Komisyon, yeni kuralların 1 Ocak 2026 tarihinde yürürlüğe girmesini hedefliyor.

AB‘den gelen açıklamada, “Vergi makamları şu anda sınırlar arasında kolayca alınıp satılan kripto varlıkları kullanarak elde edilen gelirleri izlemek için gerekli bilgilere sahip değil.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca AB, bu etmenlere değinerek AB vatandaşlarının önemli vergi gelirleri kaybettiğini belirtti.


[ad_1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir