Bilgisayar

İlk Apple Bilgisayar Prototipi Açık Arttırmada Satılıyor

[ad_1]

1976 yılında Apple’ın kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın elleriyle ürettiği ilk Apple bilgisayar prototipi açık arttırmayla satılmaya başlandı. Prototipe şimdiden 200.000 dolardan fazla teklif geldi.

Günümüzde akıllı telefondan tutun da eğlence sistemlerine kadar pek çok ürünle tanıdığımız Apple, ilk kurulduğu dönemde sadece bilgisayar yapmakla ilgileniyordu. Hatta o dönemde şirketin kurucuları Steve Jobs ve Steve Wozniak ilk prototipi kendi elleriyle yapmak zorunda kalmıştı.

Aradan geçen onca yılın ardından kurucuların kendi elleriyle lehimleyip birleştiği ilk Apple bilgisayar (o dönemde adı buydu) prototipi olan Apple-1, bugün erken saatlerde açık arttırmayla satışa çıkarıldı.

500.000 dolardan fazlaya satılması bekleniyor

RR Auction müzayede evi tarafından düzenlenen açık arttırmadaki bilgilere göre bu prototip, bizzat Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın elleriyle yaptığı ilk prototip olma özelliğini taşıyor. Kurucular aynı zamanda bu prototipi kullanarak Paul Terrell isimli bir bilgisayar satıcısına ürünlerini pazarlayabilmek için sunum yaptıkları belgelerle kanıtlandı.

Müzayede bilgilerine göre anakartın üzerinde güç ünitesinin bulunduğu kısımda küçük bir çatlak mevcut ve bazı ufak tefek çizikler ve darbeler mevcut. Ancak yaşı düşünüldüğünde çok iyi durumda olan protitip için şimdiden tam 230.000 dolar teklif geldi bile.

Daha önce de Steve Jobs’ın evde yaptığı bir Apple-1 açık arttırma usulüyle satışa çıkarılmış ve 400.000 dolara satılmıştı. Müzayededeki uzmanlara göre prototipin 500.000 doların üzerinde bir fiyattan satılması muhtemel.

Kaynak :
https://www.businessinsider.com/steve-jobs-original-apple-computer-prototype-up-for-auction-2022-7?utm_source=reddit.com


[ad_1]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir